4. A jet engine has 8 components in series. The average reliability of each comp
ID: 366928 • Letter: 4
Question
4. A jet engine has 8 components in series. The average reliability of each component is 0.998. What is the reliability of the engine? 5. A CD player has seven components that all must function for the player to work. The average reliability of each component is 0.90. What is the reliability of the CD player? 6. An engine system consists of three main components in a series, all having the same reliability. Determine the level of reliability required for each of the components if the engine is to have a reliability of 0.998.
Explanation / Answer
4)
reliabilty of series componenets = multiplication of individual realiability of each componenet
hence
reliability = R1 * R2 * R3 * R4 *...... * R8
= 0.998^8
= 0.9841
5)
since each should work for the player to work , hence the components are connected in series
reliability = 0.9^7 = 0.4783
c)
reliability = 0.998
=>
x^3 = 0.998
=>
x = (0.998)^(1/3)
= 0.9993
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.