Exercise 15-6 Pronghorn Company\'s standard labor cost of producing one unit of
ID: 366204 • Letter: E
Question
Exercise 15-6 Pronghorn Company's standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.0 hours at the rate of $12.60 per hour. During August, 40,500 hours of labor are incurred at a cost of $12.75 per hour to produce 13,300 units of Product DD. Compute the total labor variance Total labor variance Compute the labor price and quantity variances. Labor price variance s Labor quantity variance s Compute the labor price and quantity variances, assuming the standard is 3.2 hours of direct labor at $12.85 per hour. Labor price variances Labor quantity variance sExplanation / Answer
Total labor Variance=Actual Hours X Actual Rate - Standard Hours X Standard rate
Actual Hours = 40500
Standard Hours =3*13300 = 39900
Standard rate $12.6 per hour
Actual rate $12.75 per hour
Total labor variance = (40500*12.75)-(39900*12.6) = 516375-502740 = 13635
b) Labor price variance = Actual hours * Actual rate – Actual hours*standard rate
= (40500*12.75)-(40500*12.6) = 516375-510300 = 6075
Labor Quantity variance = (Actual hours*standard rate)-(Standard hours*Standard rate)
= (40500*12.6) – (39900*12.6) = 510300 – 502740 = 7560
c) Actual Hours = 40500
Standard Hours =3.2*13300 = 42560
Standard rate $12.85 per hour
Actual rate $12.75 per hour
Labor price variance = Actual hours * Actual rate – Actual hours*standard rate
= (40500*12.75)-(40500*12.85) = 516375-520425 = -4050
Labor Quantity variance = (Actual hours*standard rate)-(Standard hours*Standard rate)
= (40500*12.85) – (42560*12.85) = 520425 – 546896 = -26471
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.