The cost to set up for producing a standard component is approximately $300. Onc
ID: 364204 • Letter: T
Question
The cost to set up for producing a standard component is approximately $300. Once set up
they can produce at a rate of approximately 20 units/day (5,000 units per year) at a cost of $100 each.
Annual demand is forecast at 2,000 units. If the firm uses 30% annual rate for holding inventory:
What is the most economical lot size to produce(ERL)?
a. 200 b. 258.2 c. 1,000 d. 346.41 e. None
What is the average inventory level (units) ?
a. 77.46 b. 100 c. 129.1 d. 154.92 e. None
. What is the level of inventory (i.e., the proportion of production that goes into inventory)?
a. 0.25 b. 0.4 c. 0.6 d. 0.75 e. None
. What is the total inventory carrying costs ?
a. $1,080 b. $2,323.80 c. $3,873 d. $7,746 e. None
. What is the total number of days spent for production?
a. 2.5 days b. 10 days c. 12.91 days d. 50 days e. None
Explanation / Answer
D = annual demand = 2000 units per year
S = setup cost = $300
H = inventory holding cost = 30% x $100 = $30
P = production rate = 5000 units per year
Economic Lot Size = (2.D.S / H)1/2 x (P / (P - D))1/2 = sqrt(2*2000*300/30)*sqrt(5000/(5000-2000)) = 258.2
Average inventory level = (ERL / 2) x (P - D) / P = (258.2/2)*(5000-2000)/5000 = 77.46
Inventory level = (P - D) / P = (5000 - 2000) / 5000 = 0.60
Total carrying cost = Average inventory level x H = 77.46 x 30 = $2,323.80
Number of days spent for production (of one lot) = ERL / rate of production = 258.2 / 20 = 12.91 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.