A beer distributor finds that it sells on average 100 cases a week of regular 12
ID: 360384 • Letter: A
Question
A beer distributor finds that it sells on average 100 cases a week of regular 12-oz. Budweiser. The demand occurs at a constant rate over a 50-week year. The distributor currently purchases beer every two weeks at a cost of $8 per case. The inventory-related holding cost for the distributor equals 30 percent of the dollar value of inventory per year. Each order placed with the supplier costs the distributor $10.
Assume the supplier is willing to give a 5 percent quantity discount if the distributor orders 600 cases at a time. If the distributor decides to order 600 cases at a time, what is the distributor’s annual total cost (including purchase cost, ordering cost, and holding cost)?
answers options:
$38,767
$18,767Explanation / Answer
d = Weekly demand = 100 cases
D = Annual demand = 100 x 50 = 5000 cases
C = $8 per case - discout = $8 x 95% = $7.6
i = 30%
S = ordering cost = $10
Q = order quantity = 600
Total Cost = [Purchase Cost] + {Ordering Cost} + (Holding Cost) = [D.C] + {D.S/Q} + ((Q/2).i.C)
or, Total Cost = [5000 x $7.6] + {5000 x $10 / 600} + ((600/2) x 30% x $7.6) = $38,767
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.