A company that makes shopping carts for supermarkets and other stores recently p
ID: 359796 • Letter: A
Question
A company that makes shopping carts for supermarkets and other stores recently purchased some new equipment that reduces the labor content of the jobs needed to produce the shopping carts. Prior to buying the new equipment, the company used 6 workers, who together produced an average of 90 carts per hour. Workers receive $16 per hour, and machine cost was $50 per hour. With the new equipment, it was possible to transfer one of the workers to another department, and equipment cost increased by $11 per hour while output increased by 4 carts per hour.
A company that makes shopping carts for supermarkets and other stores recently purchased some new equipment that reduces the labor content of the jobs needed to produce the shopping carts. Prior to buying the new equipment, the company used 6 workers, who together produced an average of 90 carts per hour. Workers receive $16 per hour, and machine cost was $50 per hour. With the new equipment, it was possible to transfer one of the workers to another department, and equipment cost increased by $11 per hour while output increased by 4 carts per hour.
Explanation / Answer
Before:
Output = 90 carts
Labor input = 6 labors
Labor cost= 6 labors x $16 per labor = $96
Machine cost = $50 per hour
Total cost = labor cost + machine cost = $96+$50 = $146
After
Output increased by 4 carts. So output = 90+4 = 94 carts
One of the workers was transferred to another department. So Labor input = 6 - 1 = 5 labors
Labor cost = 5 labors x $16 per labor = $80
Machine cost increased by $11. So machine cost= $50+$11 = $61
Total cost = labor cost +machine cost = $80+$61 = $141
a) Labor productivity before = output/labor input
= 90 carts / 6 workers
= 15 carts per worker per hour
Labor productivity after = output / labor input
= 94 carts / 5 labors
= 18.8 carts per labor per hour
b) Multifactor productivity before = output / Total cost
= 90 / $146
= 0.62 carts per dollar cost
Multifactor productivity after = output / Total cost
= 94 carts / $141
= 0.67 carts per dollar cost
c) change in labor productivity = [(labor productivity after-labor productivity before)/labor productivity before] x 100
= [(18.8 - 15) / 15] x 100
= (3.8/15)x100
= 25.33%
So labor productivity increased by 25.33%
Change in Multifactor productivity = [(productivity after - productivity before) / productivity before] x 100
= [(0.67 - 0.62) / 0.62] x 100
= (0.05 /0.62)x 100
= 8.06%
Therefore the Multifactor productivity increased by 8.06%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.