Sam\'s Cat Hotel operates 52 weeks per year, 55 days per week, and uses a contin
ID: 358842 • Letter: S
Question
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 55 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $11.25
per bag. The following information is available about these bags.
Demand=92 bags/week
Order cost =$56/order
Annual holding cost =28 percent of cost
Desired cycle-service level =90 percent
Lead time =2week(s) (10working days)
Standard deviation of weekly demand =10 bags
Current on-hand inventory is 325 bags, with no open orders or backorders.
a. What is the EOQ?
Sam's optimal order quantity is ________bags. (Enter your response rounded to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
A
Annual demand (D) = 92*52 bags
Holding cost per unit per year (H) = 28%*11.25 = $3.15
Ordering cost (O) = $56
EOQ = (2*D*O/H)^.5
EOQ = (2*92*52*56/3.15)^.5
EOQ = 412.43 or 412 bags
Hence, the EOQ is 412 bags.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.