Thomas Kratzer is the purchasing manager for the headquarters of a large insuran
ID: 355496 • Letter: T
Question
Thomas Kratzer is the purchasing manager for the headquarters of a large insurance company chain with a central inventory operation.? Thomas's fastest-moving inventory item has a demand of 5,950 units per year. The cost of each unit is $99 and the inventory carrying cost is $8 per unit per year. The average ordering cost is ?$29 per order. It takes about It takes about 5 days for an order to? arrive, and the demand for 1 week is 119 units.? (This is a corporate? operation, and there are 250 working days per?year).
A) What is the EOQ?
B) What is the average inventory if the EOQ is used?
C) What is the optimal number of orders per year?
D) What is the optimal number of days in between any two orders?
E) What is the annual cost of ordering and holding inventory?
F) What is the total annual inventory cost, including cost of the 5,950 units?
Explanation / Answer
Given are following data :
Annual demand = D = 5950
Ordering cost = Co = $29 / order
Annual unit inventory carrying cost = Ch = $8
= Square root ( 2 x Co x D/Ch)
= Square root ( 2 x 29 x 5950 / 8 )
= 207.69 ( 208 rounded to nearest whole number )
EOQ = 208 UNITS
Optimal number of days between 2 orders =( EOQ/Annual demand ) x 250 = ( 208/5950) x 250 = 8.74 days
= Co x Optimal number of orders per year
= $29 x 28.60
= $829.40
Annual inventory holding cost
= Ch x average inventory
= $832
Annual cost of ordering and holding inventory
= Annual ordering cost + Annual holding cost
= $829.40 + $832
Total annual inventory cost = $589050 + $1661.40 = $590711.40
EOQ = 208 UNITS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.