Gibson\'s Bodywork does automotive collision work. An insurance agency has deter
ID: 354711 • Letter: G
Question
Gibson's Bodywork does automotive collision work. An insurance agency has determined that the standard time to replace a fender is 2.5 hours (i.e., "standard output"-0.4 fenders per hour) and is willing to pay Gibson $50 per hour for labor (parts and supplies are billed separately). Gibson pays its workers $35 per hour. Suppose Gibson's workers take 4 hours to replace a fender a. Gibson's labor hour efficiency is %. Enter your response rounded to two decimal places. Given Gibson's labor costs, the company Y make money on the job. ency has to be b. Gibson's labor places.) our e 96 for Gibson to break even on the ob Enter your response rounded to wo decimalExplanation / Answer
To be calculated:
a) Labor hour efficiency
b) Amount that Gibson’s makes
c) Labor efficiency for break-even
Given values:
Standard time = 2.5 hours
Standard output = 0.4 fenders per hour
Actual labour time = 4 hours
Actual output = 0.25 fenders per hour
Amount Gibson receives for labor = $50 per hour
Amount Gibson pays to labor = $35 per hour
Solution:
(a) Labor hour efficiency is calculated as;
Labor hour efficiency = (Actual output / Standard output) x 100
Labor hour efficiency = (0.25 / 0.4) x 100
Labor hour efficiency = 62.5%
(b) Profit is calculated as;
Profit = Total Revenue - Total Costs
Profit = ($50 x 2.5 hours) - ($35 x 4 hours)
Profit = - $15
Negative profit = Loss of $15
Given Gibson’s labor costs, the company loses $15 money on the job.
(c) Gibson’s will break-even on the job when the payment that it receives for labor is equal to the payment that it is paying to its labor.
Payment received for labor = $50 x 2.5 hours = $125
For break-even, Gibson’s must pay $125 to its labor. For $125 payment, the labor must finish the complete work in;
Labor time = Desired total payment / Actual payment per hour
Labor time = $125 / $35
Labor time = 3.57 hours or,
Actual output = 0.28 fenders per hour
Labor hour efficiency = (Actual output / Standard output) x 100
Labor hour efficiency = (0.28 / 0.4) x 100
Labor hour efficiency for break-even = 70%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.