You have been asked to design/develop a software tool to simulate a clay target
ID: 3538387 • Letter: Y
Question
You have been asked to design/develop a software tool to simulate a clay target shooting (i.e.
determination of the skeet%u2019s trajectory). Create a C++ programming code for the following
case study: A 0.25-kg skeet (clay target) is fired at an angle of 30o
to the horizon with a speed
of25 / m s, as shown in the following image. When it reaches the maximum height, it is hit from below by 15-g pellet travelling vertically
upward at a speed of 200 m/s. The pellet is embedded in the skeet.
(a) How much higher the skeet go up (8 points)?
(b) How much extra distance, %u0394x, does the skeet travel because of the collision (7
points)?
(c) If pellet%u2019s weight is 30-g, calculate how this mass change affects the magnitude of
extra distance %u0394x in section (b)(10 points);
The programming code (*.cpp file) and results from the code should be provided / shown in
the submitted report. Only the C++ implementation of this topic will be accepted
Explanation / Answer
k, you know that when an object reaches its maximum altitude then the vertical velocity is 0 m/s, but it still has a horizontal constant velocity.
Let's find the maximum altitude :
Decomposing the velocity :
Vx = 25*cos(30) = 12.5sqrt(3) m/s
Vy = 25*sin(30) = 12.5 m/s
Using Vy, we will find the maximum altitude :
Knowing that the vertical speed at it is 0 ms :
Vf^2 = Vo^2 - 2gH
Considering g = 10 m/s^2
0 = 12.5^2 - 20H
H = 7.8 meters
Let's find the time, the skeet took :
Vf = Vo -gt
0 = 12.5 -10t
t = 1.25
The horizontal distance in this time : X = 1.25*12.5sqrt(3) = 27 meters.
Now, in that moment is gonna bt hit by a pellet, so let's use the conservation of linear momentum, but only on the vertical.
In other words :
Initial momentum in Y = Final momentum in Y
0.25*0 + 15/1000*200 = 0.265*V'y
V'y = 11.3 m/s
V', is the velocity, that hte skeet and the pellet will have in Y, so the velocity will be : 11.3 m/s in Y, and to find the velocity in X :
0.25*12.5sqrt(3) + 15/1000*0 = 0.265V'x
V'x = 20.4 m/s
New velocity : Vy' = 11.3 ; Vx = 20.4 m/s
Let's find how much higher did the skeet went up :
Initial velocity : 11.3 m/s
Final velocity must be : 0 m/s
g = 10 m/s^2
0 = 11.3^2 - 2*10*H'
H' = 6.4 meters
Let's find the time the skeet took :
0 = 11.3 -10t'
t' = 1.13
The distance : X' = 1.13*12.5sqrt(3) = 24.5 meters
So the skeet went up, 6.4 meters more.
Now, the skeet is : 6.4 +7.8 = 14.2 meters over the ground, so let's find the time, the skeet is gonna take to hit the ground again :
initial velocity = 0m/s
g = 10 m/s^2
H = 14.2 m
Using : H = Vo*t - g*t^2 / 2
14.2 = 1/2*10*t^2
t = 1.68 seconds
distance = 1.68*12.5sqrt(3) = 36.3
Total distance = X + X' + distance : 27 +24.5 +36.3 = 87.8 meters.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.