Suppose that Daniel has a 2.00 L bottle that contains a mixture of O2, N2, and C
ID: 3517794 • Letter: S
Question
Suppose that Daniel has a 2.00 L bottle that contains a mixture of O2, N2, and CO2 under a total pressure of 6.00 atm. He knows that the mixture contains 0.27 mol N2 and that the partial pressure of CO2 is 0.250 atm. If the temperature is 273 K, what is the partial pressure of O2?
Suppose that Daniel has a 2.00 L bottle that contains a mixture of O2, N2, and CO2 under a total pressure of 6.00 atm. He knows that the mixture contains 0.27 mol N2 and that the partial pressure of CO2 is 0.250 atm. If the temperature is 273 K, what is the partial pressure of O2? Number atmExplanation / Answer
According to the ideal gas equation,
PV = nRT
P = 6 atm
V = 2 L
R = 0.08206 Latm/molK
T = 273K
n = PV/RT
= (6 X 2)/(0.08206 X 273K)
= 12/22.402
= 0.535 mol
Mole fraction of N2 = 0.27/0.535 = 0.505
Pressure exerted by N2 = Mole fraction of N2 X Total pressure
= 6.0 X 0.505
= 3.028 atm
Total pressure of the gas mixture = PN2 + PO2 + PCO2
PO2 = 6.0 - 3.028 - 0.25
= 2.722 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.