4. The body of a man contains 49.5 L of water. He drinks 0.5 L of pure water. Su
ID: 3504496 • Letter: 4
Question
4. The body of a man contains 49.5 L of water. He drinks 0.5 L of pure water. Suppose that all of this water is absorbed, at first with negligible excretion. What is the percentage decreasen osmotic concentration of the body fluids? Given an initial concentration o water, what is the absolute decrease in concentration? 41. 5 L tho 1.6.= 0.01 010,100 101 1300-mWm1_ . If 3 mmol of sodium moves from cells into each kg of extracellular water, accompanied by 27 g of water, and if the initial extracellular concentration of sodium is 150 mmol/kg water, what is the final concentration of sodium? 5. Daj 50Explanation / Answer
Question 4-
We will use formula-
C1V1 = C2V2
Here C is concentration and V is volume.
Now, we know that C1 = 300 mosmol/Kg
V1 = 49.5L
V2=49.5 + 0.5L =50L
Therefore by putting all values in the formula-
300 x 49.5 = 50 x C2
C2 = (300 x 49.5) / 50
C2 = 297 mosmol/Kg
Therefore, the absolute decrease in the concentration = 300- 297
The absolute decrease in the concentration = 3 mosmol/Kg
"""""""""""""Please rate the answer"""""""""""""
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.