What percentage improvement is needed in supply chain strategy for profit to imp
ID: 348895 • Letter: W
Question
What percentage improvement is needed in supply chain strategy for profit to improve to $41,200? What is the cost of the material with a $41,200 profit?
A decrease of __% in supply-chain is required to yield a profit of $41,200, for new cost of supply chain purchases of $_____. (Enter response for the percentage decrease to one decimal place and enter your response for the new supply chain cost as a whole number.)
What percentage improvement is needed in a sales strategy for profits to improve to $41,200? What must sales be for profit to improve to $41,200?
An increase of ___% in sales is required to yield a profit of $41,200, for a new new level of sales $____. (Enter your response for the percentage increase to one decimal place and enter your response for the new sales as a whole number.)
Help please!
Kamal Fatehl production manager of Kennesaw Manufacturing, finds his profit at $31,200 (as shown in the statement below) inadequate for expanding his business. The bank is insisting on an improved profit picture prior to approval of a loan for some new equipment. Kamal would like to improve profit line to $41,200 so he can obtain the bank's approval for the loan Sales Cost of supply chain purchas Other production costs Fixed costs Profit 240,000 156,000 24,000 28,800 31,200 % of sales 100% 65% 10% 12% 13% a) What percentage improvement is needed in a supply chain strategy for profit to improve to $41,200? What is the cost of material with a $41,200 profit?Explanation / Answer
cost of supply chain purchases = 156000
for profit to increase from 31200 to 41200 = 41200 - 31200 = 10000 improvement required.
% improvement required on supply chain = 10000/156000 = 0.0641 = 6.41%
A decrease of 6.4% in supply-chain is required to yield a profit of $41,200, for new cost of supply chain purchases of $146000
current sales = 240000
increase required = 10000
% increase = 10000/240000 = 0.0417 = 4.17%
new sales value = 240000 + 10000 = 250000
An increase of 4.17% in sales is required to yield a profit of $41,200, for a new new level of sales $250000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.