Ann Chovies, owner of the Perfect Pasta Pizza Parlor, uses 20 pounds of pepperon
ID: 348392 • Letter: A
Question
Ann Chovies, owner of the Perfect Pasta Pizza Parlor, uses 20 pounds of pepperoni each day in preparing pizzas. Order costs for and carrying costs are 4 cents per pound per day. Lead time for each order is three days, and the pepperoni itself costs $3.00 per pound. If she were to order 80 pounds of pepperoni at a time, what would be the length of an order cycle? O o days pepperoni are $10.00 per order 0.25 days 3 days O 4 days O 5 days QUESTION 3 Which one of the following is implied by a lead time service level of 95 percent? Approximately 95 percent of demand during lead time will be satisfied. O Approximately 95 percent of inventory will be used during lead time. O The probability ts 95 that demand during lead time will exactly equal the amount on hand at the beginning of lead time. O The probability is 95 that demand during lead time will O The probability is 95 that the order w arrive after the on-hand inventory is exhausted. not exceed the amount on hand at the beginning of lead timeExplanation / Answer
Question 2
To be calculated:
Length of order cycle
Given values:
Daily demand, d = 20 pounds
Order costs, Co = $10.00 per order
Carrying costs, Cc = $0.04
Lead time, L = 3 days
Pepperoni costs, C = $3.00 per pound
Order quantity, Qo = 80 pounds
Solution:
Length of order cycle is calculated as;
Length of order cycle = Qo / d
Putting the given values in the above formula, we get;
Length of order cycle = 80 / 20
Answer: Option (D) - Length of order cycle = 4 days
Question 3
Answer: Option (D) - The probability is .95 that demand during lead time will not exceed the amount on hand at the beginning of lead time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.