You have two solutions: A: 0.72g glucose to 1.0L water (glucose has a molecular
ID: 3474599 • Letter: Y
Question
You have two solutions: A: 0.72g glucose to 1.0L water (glucose has a molecular weight of 180g/mol B: 0.117g NaCl to 1.0L water (NaCl has a molecular weight of 58.5 g/mol) Calculate molality and osmolality of each solution. a. A: molality = 4mmolal: osmolality = 4mOsm: B: molality = 4mmolal: osmolality = 2mOsm b. A: molality = 4mmolal: osmolality = 4mOsm: B: molality = 2mmolal: osmolality = 2mOsm: c. A: molality = 0.004mmolal: osmolality = 4 mOsm: B: molality = 0.002mmolal: osmolality = 4mOsm d. A: molality = 4mmolal: osmolality = 4mOsm: B: molality = 4mmolal: osmolality = 4mOsm e. A: molality = 4mmolal: osmolality = 4mOsm: B: molality = 2mmolal: osmolality = 4mOsmExplanation / Answer
answer is option b
molarity formula :
M = weight/molecular weight * 1000 / voume in ml
For A
M = 0.72/180 * 1000/1000 = 0.004
i.e., 4mM
similarly For B
2mM
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.