e ! https://www.mathxl.com/Student/PlayerHomework.aspx?homeworkld-471804461&ques
ID: 346855 • Letter: E
Question
e ! https://www.mathxl.com/Student/PlayerHomework.aspx?homeworkld-471804461&questionId;=10&flushedafalse;& er DS 412 Spring 2018 Homework: Homework 4-Capacity Planning (ChS7) Dongyu an Score: 0 of 6 pts 10 of 14 (13 complete) HW Problem S7.21 UN The following is given: $8.00/unit Variable cost $6.00/unit Fixed cost $52,000 Based on he given information, the break even point in units = units enter your response as a whole num ber, a est Enter your answer in the answer box and then click Check Answer ear All parts remainingExplanation / Answer
At the breakeven point the revenue generated through sales will be equal to the costs incurred
If it is at n units, then
Cost of goods sold = sales price xno. of units =8n
Cost of production = variable cost per unit x no. of units + fixed cost
= 6n+52000
At breakeven point
8n = 6n+52000, which gives n=26000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.