4. A new brand of breakfast cereal is being market tested. One hundred boxes of
ID: 3442520 • Letter: 4
Question
4. A new brand of breakfast cereal is being market tested. One hundred boxes of the cereal were given to consumers to try. The consumers were asked whether they liked or disliked the cereal. You are given their responses below.
Response
Frequency
Liked
60
Disliked
40
100
a.
What is the point estimate of the proportion of people who will like the cereal?
b.
Construct a 95% confidence interval for the proportion of all consumers who will like the cereal.
c.
What is the margin of error for the 95% confidence interval that you constructed in part b?
d.
With a .95 probability, how large of a sample needs to be taken to provide a margin of error of .09 or less?
Response
Frequency
Liked
60
Disliked
40
100
Explanation / Answer
a.
point estimate of the proportion who like = 60/100 = 0.60
b)
Confidence Interval For Proportion
CI = p ± Z a/2 Sqrt(p*(1-p)/n)))
x = Mean
n = Sample Size
a = 1 - (Confidence Level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = Confidence Interval
Mean(x)=60
Sample Size(n)=100
Sample proportion = x/n =0.6
Confidence Interval = [ 0.6 ±Z a/2 ( Sqrt ( 0.6*0.4) /100)]
= [ 0.6 - 1.96* Sqrt(0.0024) , 0.6 + 1.96* Sqrt(0.0024) ]
= [ 0.504,0.696]
c)
Margin of Error = Z a/2 Sqrt(p*(1-p)/n))
x = Mean
n = Sample Size
a = 1 - (Confidence Level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = Confidence Interval
Margin of Error = Z a/2 * ( Sqrt ( (0.6*0.4) /100) )
= 1.96* Sqrt(0.0024)
=0.096
d)
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.05 is = 1.96
Samle Proportion = 0.06
ME = 0.09
n = ( 1.96 / 0.09 )^2 * 0.06*0.94
= 26.7489 ~ 27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.