According to a census bureau, 11.5% of the population in a certain country chang
ID: 3441936 • Letter: A
Question
According to a census bureau, 11.5% of the population in a certain country changed addresses from 2008 to 2009. In 2010, 30 out of a random sample of 400 citizens of this country said they changed addresses during the previous year (in 2009). Complete parts a through c below. Construct a 95% confidence interval to estimate the actual proportion of people who changed addresses from 2009 to 2010. A 95% confidence interval to estimate the actual proportion has a lower limit of and an upper limit of . (Round to three decimal places as needed.) What is the margin of error for this sample The margin of error is (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
a)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.075
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.013169567
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.025
Thus, z(alpha/2) = 1.959963985
Thus,
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.049188123
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.100811877
Thus, the confidence interval is
( 0.049188123 , 0.100811877 ) [ANSWER]
************************
Margin of Error E = (upper bound - lower bound)/2 = 0.025811877 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.