Loony Park has a new adult ride that holds 25 people. The maximum weight that th
ID: 3441363 • Letter: L
Question
Loony Park has a new adult ride that holds 25 people. The maximum weight that the ride can carry is 4,255.001b. The weight of adults has a mean of 159.831b and a standard deviation of 18.91lb. Calculate the probability that a random group of 25 people will overload the maximum weight that the ride can carry. This is equivalent to calculating the probability that the mean weight of 25 adults would exceed 170.201b (being 4,255.001b divided by 25). You may find this standard normal table useful. Give your answer as a decimal to 4 decimal places. probability =Explanation / Answer
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 170.2
u = mean = 159.83
n = sample size = 25
s = standard deviation = 18.91
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = 2.741935484
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 2.741935484 ) = 0.003053917 [answer]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.