The textbook is Basic Statistics for Business and Economics 8e A recent study of
ID: 3439683 • Letter: T
Question
The textbook is Basic Statistics for Business and Economics 8e
A recent study of 34 Summerdale, Pennsylvania residents revealed they had lived at their current address for a mean of 8.6 years, with a sample standard deviation of 2 years.
[a] What is the population mean?
[b] What is the best estimate of the population mean?
[c] The standard error of the mean is 0.343. How did I find that answer? *Show me your work to find the answer.*
[d] Develop a 90% confidence interval for the population mean. *Use Appendix B.2 and round your answer to the nearest hundredth.*
Explanation / Answer
a)
We cannot possibly know, but we have a sample mean, the best estimate of the population mean.
b)
The best estimate is the sample mean, 8.6 years. [answer]
c)
standard error = s / sqrt(n) = 2/ sqrt(34) = 0.343 [answer]
d)
Note that
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.05
X = sample mean = 8.6
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.644853627
s = sample standard deviation = 2
n = sample size = 34
Thus,
Lower bound = 8.03581986
Upper bound = 9.16418014
Thus, the confidence interval is
( 8.04 , 9.16 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.