3. The owner of a motel is considering outsourcing the daily room cleanup to Duf
ID: 343659 • Letter: 3
Question
3. The owner of a motel is considering outsourcing the daily room cleanup to Duffy’s Maid Service. The manager rents an average of 50 rooms for each of 365 nights. The owner’s cost to clean a room is $12. The Duffy’s Maid Service quote is $18 per room plus a fixed yearly cost of $24,000 for sundry items such as uniforms with the motel’s room. The owner’s fixed cost for space, equipment, and supplies is $60,000 per year.
(a) What is the break-even quantity in terms of the total number of rooms to clean each year?
(b) Which option should be chosen and why?
Explanation / Answer
Number of rooms used per year(Q) = 50 rooms x 365 = 18250 rooms
For insuring, Variable cost (VC) = $12 per room and fixed cost (FC) = $60000 per year
For outsourcing, Variable cost (VC) = $18 per room and Fixed cost (FC) = $24000 per year
a) The break even quantity is the quantity at which both the options will have the same total cost.Let the break even quantity = B. So the break even quantity can be calculated using the following equation
Total cost for insourcing = Total cost for outsourcing
=> FC+(B x VC) = FC+(B x VC)
=> 60000+(B x 12) = 24000 + (B x 18)
=> 60000 + 12B = 24000 + 18B
=> 18B-12B = 60000-24000
=> 6B = 36000
=> B = 36000/6
=> B = 6000
So the break even quantity us 6000 rooms per year
b) Total cost for insourcing = FC + (Q x VC)
= 60000 + (18250 x 12)
= 60000 + 219000
= $279000
Total cost for outsourcing = FC + (Q x VC)
= 24000 + (18250 x 18)
= 24000 + 328500
= $352500
So the option of insourcing the room cleaning should be chosen as it has a lower total cost than outsourcing.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.