A company that sells smartphones reported annual sales of $ 280,000 and inventor
ID: 343614 • Letter: A
Question
A company that sells smartphones reported annual sales of $ 280,000 and inventory of $92,000. Assuming that units in inventory are valued (based on cost of goods sold) at $600 per unit and are sold for $800 per unit, what is the company’s annual inventory turns?
A company that sells smartphones reported annual sales of $ 280,000 and inventory of $92,000. Assuming that units in inventory are valued (based on cost of goods sold) at $600 per unit and are sold for $800 per unit, what is the company’s annual inventory turns?
Explanation / Answer
First of all we will the cost of goods sold from the total sales
COGS = Cost / selling price * Sales
= 600 / 800 * 280000= $ 210,000
Inventory turn =COGS / Inventory
= $ 210000 / $ 92000
= 2.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.