The quality control unit in a medical device company inspects 20 pacemakers each
ID: 3434654 • Letter: T
Question
The quality control unit in a medical device company inspects 20 pacemakers each hour. Let X represent the number of pacemakers in the sample of 20 that require rework. Pacemakers are assumed to be independent with respect to rework.
If the percentage of pacemakers that require rework remains constant at 1%, what is the probability that hour 5 is the first sample at which X exceeds 1?
If the rework percentage increases to 2%, what is the probability that hour 5 is the first sample at which X exceeds 1?
Explanation / Answer
X is binomial with p = 0.01 and n =20
P(X<=1 in the first 4 hours) = 0.98314=0.9341
Let p =0.02
P(X<=1 in the first 4 hours) = 0.66764 = 0.1986
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.