Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sigma= 5(mg) n=10 sample mean=326.5 P-value= 0.2295 We treated aspirin content o

ID: 3433982 • Letter: S

Question

Sigma= 5(mg) n=10 sample mean=326.5 P-value= 0.2295

We treated aspirin content of tablets as Normally distributed with standard deviation sigma= 5 mg.

a) Give 95% confidence interval for the mean aspirin content mu in this population. The actual sample, an SRS of 10 tablets, gave X-bar=326.9 mg.

b) Now give the 90% and 99% confidence intervals for mu.

c) What are the margins of error for 90%, 95%, and 99% confidence? How does increasing the confidence level change the margin of error of confidence interval?

Explanation / Answer

a) at 95%
Confidence Interval
CI = x

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote