This exercise illustrates that poor quality can affect schedules and costs. A ma
ID: 3433162 • Letter: T
Question
This exercise illustrates that poor quality can affect schedules and costs. A manufacturing process has 120 customer orders to fill. Each order requires one component part that is purchased from a supplier. However, typically, 2% of the components are identified as defective, and the components can be assumed to be independent. (a) If the manufacturer stocks 120 components, what is the probability that the 120 orders can be filled without reordering components? (b) If the manufacturer stocks 125 components, what is the probability that the 120 orders can be filled without reordering components? (c) If the manufacturer stocks 130 components, what is the probability that the 120 orders can be filled without reordering components?Explanation / Answer
a)
P( 120 orders filled without reordering ) = (1-0.02)^120 = 0.08853
b)
P( 120 orders filled without reordering ) = 125C5*(0.98^120)*(0.02^5) = 0.06644
c)
P( 120 orders filled without reordering ) = 130C10*(0.98^120)*(0.02^10) = 0.000242
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.