Americans have become increasingly concerned about the rising cost of Medicare.
ID: 3431644 • Letter: A
Question
Americans have become increasingly concerned about the rising cost of Medicare. In 1990, the average annual Medicare spending per enrollee was $3267; in 2003, the average annual Medicare spending per enrollee was $6285 (Money, Fall 2003). Suppose you hired a consulting firm to take a sample of 45 Medicare enrolless from 2003 to further investigate the nature of expenditure. Assume the population standard deviation for 2003 was $2320.
What is the probability the sample average Medicare spending is at least $5821?
Explanation / Answer
Americans have become increasingly concerned about the rising cost of Medicare. In 1990, the average annual Medicare spending per enrollee was $3267; in 2003, the average annual Medicare spending per enrollee was $6285 (Money, Fall 2003). Suppose you hired a consulting firm to take a sample of 45 Medicare enrolless from 2003 to further investigate the nature of expenditure. Assume the population standard deviation for 2003 was $2320.What is the probability the sample average Medicare spending is at least $5821?
Mean in 2003 = 6285
Sd =2320
Z value for 5821, z=(5281-6285)/2320 = -0.43
P( x >=5821) = P( z >= -0.43) = 0.6664
The required P= 0.6664
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.