Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

home / homework help / questions and answers / math / statistics and probability

ID: 3430953 • Letter: H

Question

home / homework help / questions and answers / math / statistics and probability / in a random sample of 35 refrigerators, the mean ...

Ask a new question?

Question

Report abuse

in a random sample of 55 refrigerators, the mean repair cost was $142.00 and the standard deviation was $17.50. A 90% confidence interval for the population mean repair cost is (138.12,145.88). Change the sample size to n=110. Construct a 90% confidence interval for the population mean repair cost. Which confidence interval is wider? Explain

The 90% confidence interval is (       ,    )

Explanation / Answer

Given a=1-0.9=0.1, Z(0.05)=1.645 (from standard normal table)

So the lower bound is

xbar - Z*s/vn =142 -1.645*17.5/sqrt(110) =139.2552

So the upper bound is

xbar +Z*s/vn =142 +1.645*17.5/sqrt(110) =144.7448

confidence interval for n=55 is wider