An investor owns a portfolio consisting of two mutual funds, A and B, with 40% i
ID: 3429392 • Letter: A
Question
An investor owns a portfolio consisting of two mutual funds, A and B, with 40% invested in A. The following table lists the inputs for these funds.
Calculate the expected value of the portfolio return. (Round your answer to 2 decimal places.)
Calculate the standard deviation of the portfolio return. (Round your intermediate calculations to 4 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Measures Fund A Fund B Expected value 12 7 Variance 98 44 Covariance 33
Explanation / Answer
An investor owns a portfolio consisting of two mutual funds, A and B, with 40% invested in A. The following table lists the inputs for these funds.
Measures
Fund A
Fund B
Expected value
12
7
Variance
98
44
Covariance
33
a.
Calculate the expected value of the portfolio return. (Round your answer to 2 decimal places.)
Proportion of fund A =0.4
Proportion of fund B =1-0.4 =0.6
Expected value = 0.4*12+0.6*7 = 9.00
b.
Calculate the standard deviation of the portfolio return. (Round your intermediate calculations to 4 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Portfolio Variance = w2A*?2(RA) + w2B*?2(RB) + 2*(wA)*(wB)*Cov(RA, RB)
Variance = 0.4^2*98+0.6^2*44 +2*0.4*0.6*33 = 47.36
standard deviation of the portfolio return = sqrt(47.36) =6.88
Measures
Fund A
Fund B
Expected value
12
7
Variance
98
44
Covariance
33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.