Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Door Peephole Standing eye heights of women are normally distributed with a mean

ID: 3428226 • Letter: D

Question

Door Peephole Standing eye heights of women are normally distributed with a mean of 1516 mm and a standard devation of 63 mm (based on anthropometric survey data from Gordon, Churchill, et al).  

A) a door peephole is placed at a height that is uncomfortable for women with standing eye heights greater than 1605 mm. what percentage of women will find that height uncomfortable?    

B) in selecting the height of a door peephole, the architect wants its height to be suitale for the highest 99% of standing eye heights of women. what standing eye height of women separates the highest 99% of standing eye heights from the lowest 1%?

Explanation / Answer

Z=(1605-1516)/63 =1.41

P( x>=1605) = P(z>=1.41) = 0.0793

7.93% are uncomfortable

in selecting the height of a door peephole, the architect wants its height to be suitale for the highest 99% of standing eye heights of women. what standing eye height of women separates the highest 99% of standing eye heights from the lowest 1%?

Z value for the lowest 1% = -2.326

X value = 1516 -2.326*63 =1369.46

Required height =1369.46mm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote