Adams Corporation estimates that it lost $111,700 in inventory from a recent flo
ID: 342214 • Letter: A
Question
Adams Corporation estimates that it lost $111,700 in inventory from a recent flood. The following information is available from the records of the company’s periodic inventory system: beginning inventory, $240,000; purchases and net sales from the beginning of the year through the date of the flood, $480,000 and $790,000, respectively.
What is the company’s gross profit ratio?
GROSS PROFIT RATIO
/
GROSS PROFIT RATIO
Choose Numerator:/
Choose Denomiator = Gross Profit Ratio / = Gross profit ration / =Explanation / Answer
Gross profit ratio = Gross profit / Net sales * 100
Gross profit = Net sales - purchases - opening stock = 790000 - 240000 - 480000 = 70000
Gross profit ratio = 70000 / 790000 * 100 = 8.86%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.