At the end of the year, a company offered to buy 4,180 units of a product from X
ID: 3421828 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,180 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following information relates to the 69,600 units of the product that X Company has already made and sold to its regular customers:
The special order product has some unique features that will require additional material costs of $0.75 per unit and the rental of special equipment for $3,500.
5. Profit on the special order would be_______
Explanation / Answer
Per unit cost for regular order = 6.26 + 2.07 + 1.16 + 1.45 = $10.94
Per unit additional cost = $0.75
Per unit cost for special order = 10.94+0.75 = $11.69
Total Cost for special order of 4180 = 4180*11.69 + 3500(rental cost of special equipment) = $52364.2
Revenue generated from special order = 4180 * 12 = $50160
Profit on special order = -$2204.2 or Loss of $2204.2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.