Scottso Corporation applies overhead using a normal costing approach based upon
ID: 3420987 • Letter: S
Question
Scottso Corporation applies overhead using a normal costing approach based upon machine-hours. Budgeted factory overhead was $283,100, budgeted machine-hours were 19,000. Actual factory overhead was $313,600, actual machine-hours were 19,600. How much is the Over- or underapplied overhead?
Scottso Corporation applies overhead using a normal costing approach based upon machine-hours. Budgeted factory overhead was $283,100, budgeted machine-hours were 19,000. Actual factory overhead was $313,600, actual machine-hours were 19,600. How much is the Over- or underapplied overhead?
Explanation / Answer
Budgeted factory overhead was =$2,83,000
Machine hours =19,000
per hour budgeted factory overhead was=(2,83,000/19,000)=$14.9 per hour
Actual factory overhead was=$3,13,600
Applied over head was =19,600*14.9
=2,92,040
over head or under applied overhead=$3,13,600-$2,92,040
=$21,560
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.