Oltz Corporation is conducting a time-driven activity-based costing study in its
ID: 342031 • Letter: O
Question
Oltz Corporation is conducting a time-driven activity-based costing study in its Customer Support Department. The company has provided the following data to aid in that study:
On the Customer Cost Analysis report in time-driven activity-based costing, the total cost assigned to Customer U would be closest to:
Multiple Choice
$0.00
$174.24
$79.20
$95.04
Oltz Corporation Customer Support Department Data Inputs Resource Data: Number of employees 26 Average salary per employee $ 39,600 Practical capacity per employee (in minutes) 90,000Explanation / Answer
Practical capacity per employee = 90000 minutes
Avg salary each month of one employee= 39600.
Therefore, cost per minute = 39600 / 90000 = 0.44
Analysis of Customer U:
Time spent in calls recd = No of calls recd x inutes per activity = 9 x 20 = 180 minutes
Time spent in issues resolved = No of issues x minutes per issue = 9 x 24 = 216 minutes
Therefore, total cost assigned will be = (180+216) x 0.44 = 174.22
Kindly rate f you find the solution explanatory and satisfactory
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.