Northwood Company manufactures basketballs. The company has a ball that sells fo
ID: 341958 • Letter: N
Question
Northwood Company manufactures basketballs. The company has a ball that sells for $33. At present, the ball is manufactured in a small plant that relies heavily on direct labor workers. Thus, variable expenses are high, totaling $23.00 per ball, of which 70% is direct labor cost.
Last year, the company sold 30,000 of these balls, with the following results:
Required:
1. Compute (a) last year's CM ratio and the break-even point in balls, and (b) the degree of operating leverage at last year’s sales level.
2. Due to an increase in labor rates, the company estimates that next year's variable expenses will increase by $3.00 per ball. If this change takes place and the selling price per ball remains constant at $33.00, what will be next year's CM ratio and the break-even point in balls?
3. Refer to the data in (2) above. If the expected change in variable expenses takes place, how many balls will have to be sold next year to earn the same net operating income, $90,000, as last year?
4. Refer again to the data in (2) above. The president feels that the company must raise the selling price of its basketballs. If Northwood Company wants to maintain the same CM ratio as last year (as computed in requirement 1a), what selling price per ball must it charge next year to cover the increased labor costs?
5. Refer to the original data. The company is discussing the construction of a new, automated manufacturing plant. The new plant would slash variable expenses per ball by 30.30%, but it would cause fixed expenses per year to double. If the new plant is built, what would be the company’s new CM ratio and new break-even point in balls?
6. Refer to the data in (5) above.
a. If the new plant is built, how many balls will have to be sold next year to earn the same net operating income, $90,000, as last year?
b. Assume the new plant is built and that next year the company manufactures and sells 30,000 balls (the same number as sold last year). Prepare a contribution format income statement and Compute the degree of operating leverage.
Sales (30,000 balls) $ 990,000 Variable expenses 690,000 Contribution margin 300,000 Fixed expenses 210,000 Net operating income $ 90,000Explanation / Answer
Answer 1.
CM Ratio = Contribution Margin / Sales
CM Ratio = $300,000 / $990,000
CM Ratio = 30.30%
Degree of Operating Leverage = Net Operating Income / Contribution Margin
Degree of Operating Leverage = $90,000 / $300,000
Degree of Operating Leverage = 0.30
Answer 2.
Last Year:
Variable Expenses = $690,000
Number of balls = 30,000
Variable Expenses per ball = Variable Expenses / Number of balls
Variable Expenses per ball = $690,000 / 30,000
Variable Expenses per ball = $23.00
This Year:
Selling Price = $33.00
Variable Expenses per ball = $23.00 + $3.00
Variable Expenses per ball = $26.00
Contribution Margin per ball = Selling Price / Variable Expenses per ball
Contribution Margin per ball = $33.00 - $26.00
Contribution Margin per ball = $7.00
CM Ratio = Contribution Margin per ball / Selling Price
CM Ratio = $7.00 / $33.00
CM Ratio = 21.21%
Breakeven Point in balls = Fixed Expenses / Contribution Margin per ball
Breakeven Point in balls = $210,000 / $7.00
Breakeven Point in balls = 30,000
Answer 3.
Desired Income = $90,000
Contribution Margin per ball = $7.00
Fixed Expenses = $210,000
Breakeven Point in balls = (Fixed Expenses + Desired Income) / Contribution Margin per ball
Breakeven Point in balls = ($210,000 + $90,000) / $7.00
Breakeven Point in balls = 42,857
Answer 4.
Variable Expenses per ball = $26.00
CM Ratio = 30.30%
Let Selling Price be $X
CM Ratio = (Selling Price - Variable Expenses per ball) / Selling Price
0.3030 = ($X - $26.00) / $X
0.3030 * $X = $X - $26.00
$26.00 = 0.6970 * $X
$X = $37.30
So, company need to set selling price of $37.30 to have same CM ratio as last year.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.