Department A had no Work-in-Process at the beginning of the period, 1,800 units
ID: 341711 • Letter: D
Question
Department A had no Work-in-Process at the beginning of the period, 1,800 units were completed during the period, 600 units were 50% completed at the end of the period, and the following manufacturing costs were debited to the departmental Work-in-Process account during the period
Direct Labor
Factory Overhead
21,420
14,280
Assuming that all direct materials are added at the beginning of production and Department A uses weighted-average process costing, what is the total cost of the departmental Work-in-Process Inventory at the end of the period?
a) $9,863.
b) $10,800.
c) $15,900.
d) $19,725.
Department A had no Work-in-Process at the beginning of the period, 1,800 units were completed during the period, 600 units were 50% completed at the end of the period, and the following manufacturing costs were debited to the departmental Work-in-Process account during the period
Direct materials (2,400 at $18.00) $43,200Direct Labor
Factory Overhead
21,420
14,280
Assuming that all direct materials are added at the beginning of production and Department A uses weighted-average process costing, what is the total cost of the departmental Work-in-Process Inventory at the end of the period?
a) $9,863.
b) $10,800.
c) $15,900.
d) $19,725.
Explanation / Answer
Equivalent units of material = (1800+600) = 2400 units
Equivalent units of conversion cost = (1800+600*50%) = 2100 unit
Cost per equivalent unit of material = 43200/2400 = 18 per equivalent unit of material
Cost per equivalent unit of convertion = (21420+14280)/2100 = 17 per equivalent unit of conversion
Cost of ending work in process = (600*18+300+17) = 15900
So answer is c) $15900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.