a Search the web mann University Onl × y D Ch.13 homework ezto.mheducation.com/h
ID: 341553 • Letter: A
Question
a Search the web mann University Onl × y D Ch.13 homework ezto.mheducation.com/hm.tpx Question 6 (of 6) value: 700 points Right Medical introduced a new implant that carries a five-year warranty against manufacturer's defects. Based on industry experience with similar product introductions, warranty costs are expected to approximate 1% of sales Sales were $24 million and actual warranty expenditures were $40,250 for the first year of selling the product. What amount (if any) should Right report as a liability at the end of the year? (Enter your answers in whole dollars.) Warranty Liability Beg. Bal Warranty expense Actual expenditures End Bal References eBook & Resources Worksheet 0 Type here to searchExplanation / Answer
Warranty is given for the 5 years So it means against sale of $ 24 Million , warranty payable is for 5 years Provission of warranty Expenses = 1% of $ 24,000,000 = $ 2,40,000 WARRANTY LIABILITY Beg . Balance $ - Add: warranty Liability of the year = $ 2,40,000.00 Less: Warranty Expenses paid for the year = $ 40,250.00 Ending Balance of Warranty Liability $ 1,99,750.00 Actual Expenditure for the year= $ 40,250.00 Ending Balance of warranty Liability $ 1,99,750.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.