The owner of Hubig’s pie wants to expand its product line by offering a blueberr
ID: 341344 • Letter: T
Question
The owner of Hubig’s pie wants to expand its product line by offering a blueberry fried pie. This addition will require leasing additional equipment for a monthly payment of $6,000. It cost $1.10 per pie to make (Variable Cost) and the pies would retail for $1.50 each. How many pies must be sold to break even?
Fixed cost=$6000
Variable cost=1.10
Revenue= 1.50 Each
Fixed cost + (variable cost*volume)
The Haggar clothing company can cut all its production parts at a cost of $1.50 per unit if they purchase new spreading equipment at a cost of $896,000. A contractor in Dallas has submitted a bid to do this work at an annual contact cost of $87,200 and $1.75 per unit. The Hagger company cuts 21,500,000 units per year.
what is the breakeven point?
should hagger make or buy?
what is the annual cost saving using your choice to Make or Buy?
Explanation / Answer
Contribution = Revenue-Variable Cost = 1.50-1.10 = $0.40
Fixed cost = $6,000
Break-even point = 6000/0.40 = 15,000 units.
2. Relevant Costs under Alternative to Make:
Cutting costs = $322.5lacs
Machine costs = $8.96lacs
Total Costs = $331.46lacs
Relevant costs under Alternative to Buy:
Cutting costs = $376.25
Annual costs = $.872lacs
Total costs=$377.122lacs
Hence, Haggar should make the products on his own.
Annual cost savings = 377.122lacs - 331.46lacs = $45,66,200
Note: Breakeven pointt cannot be calculated ince sales price is not provided.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.