QUESTION 1 Partially correct Mark 1.05 out of 2.50 Flag question Preparing the [
ID: 341209 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 Partially correct Mark 1.05 out of 2.50 Flag question Preparing the [I] consolidation journal entries for sale of depreciable assets-Equity method Assume that on January 1, 2011, a wholly owned subsidiary sells to its parent, for a sale price of $126,000, equipment that originally cost $148.000. The subsidiary originally purchased the equipment on January 1, 2007, and depreciated the equipment assuming a 10-year useful life (straight-line with no salvage value). The parent has adopted the subsidiary's depreciation policy and depreciates the equipment over the remaining useful life of 6 years. The parent uses the full equity method to account for its Equity Investment. a. Compute the annual depreciation expense for the subsidiary (pre-intercompany sale) and the parent (post-intercompany sale). diary 14,800 Annual depreciation expens Annual depreciation expense-parent 21,000 b. Compute the pre-consolidation Gain on Sale recognized by the subsidiary during 2011 e-subsidi c. Prepare the required [] consolidation journal entry in 2011 (assume a full year of depreciation). Consolidation Worksheet Description Debit Credit [lgain) Equipment e x 0X Equipment e x [idepr) Equipment ex e x Type here to searchExplanation / Answer
Answer a
Annual Depreciation expense:-
for subsidiary(Pre intercompany sale)=148,000/10=$14,800
for parent (Post intercompany sale)=126,000/6=$ 21,800
Answer b
Preconsolidation gain on sale recognised by subsidiary during 2011:-
Sale price to parent =$126,000
Less: Depreciated value as on Jan1,2011 = 88,800
[148,000-(14800*4)]
Gain =$ 37,200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.