Suppose at December 31 of a recent year, the following information (in thousands
ID: 341148 • Letter: S
Question
Suppose at December 31 of a recent year, the following information (in thousands) was available for sunglasses manufacturer Oakley Inc.: ending inventory $147,914; beginning inventory $118,052; cost of goods sold $355,848 and sales revenue $816,017.
SHOW LIST OF ACCOUNTS
LINK TO TEXT
Suppose at December 31 of a recent year, the following information (in thousands) was available for sunglasses manufacturer Oakley Inc.: ending inventory $147,914; beginning inventory $118,052; cost of goods sold $355,848 and sales revenue $816,017.
Explanation / Answer
Inventory Turnover Ratio=Cost of goods sold/Average inventory)
=$355848/[(118052+147914)/2]
=2.68 times
Days in inventory=365/Inventory turnover ratio
=365/2.68
=136.4 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.