1.00 points Aircard Corporation tracks the number of units purchased and sold th
ID: 341147 • Letter: 1
Question
1.00 points Aircard Corporation tracks the number of units purchased and sold throughout each accounting period but applies its inventory costing method at the end of each period as if it uses a periodic inventory system. The following are the transactions for the month of July. uly Beginning Inventory July 5 Sold July 13 Purchased July 17 Sold July 25 Purchased July 27 Sold 2,500 $20 1,500 6,500 3,500 8,500 26 5,500 24 Calculate the cost of goods available for sale, ending inventory, and cost of goods sold if Aircard uses (a) FIFO, (b) LIFO, or (c) weighted average cost. (Round "Cost per Unit" to 2 decimal places.) FIFO LIFO e Cost Cost of Goods Available for Sale Ending Inventory Cost of Goods SoldExplanation / Answer
Cost of goods available for sale : [2500 *20]+ [6500 *24]+[8500*26]
= 50000+ 156000+ 221000
= 427000
units available for sale :2500+6500+8500 = 17500 units
Unit cost : cost of goods available for sale /units available for sale
= 427000/ 17500
= $ 24.40 per unit
Unit sold : 1500+ 3500+5500 = 10500
ending inventory : 17500-10500 = 7000
Under FIFO ,units acquired first are sold first so ending inventory are left from latest purchase
Under LIFO units acquired last are sold first so ending inventory are left from initial purchase
[7000*26]july25
182000
[2500*20]Beginning+[4500*24]July13
50000+108000
158000
FIFO LIFO Weighted average cost of goods available for sale 427000 427000 427000 Ending inventory[7000*26]july25
182000
[2500*20]Beginning+[4500*24]July13
50000+108000
158000
7000*24.4=170800 cost of goods sold 427000-182000= 245000 427000-158000=269000 256200Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.