Standard Cost Profile Lab Treatment SU #12 Expected Treatments = 1,000 Quantity
ID: 3407162 • Letter: S
Question
Standard Cost Profile
Lab Treatment SU #12
Expected Treatments = 1,000
Quantity Quantity Unit Variable Average Average
Resource Variable Fixed Cost Cost Fixed Cost Total Cost
Labor 0.80 0.80 $ 16.00 $ 12.80 $ 12.80 $ 25.60
Supplies 7.00 0 1.10 7.70 0 7.70
$ 20.50 $ 12.80 33.30
Actual Month Cost
Lab Treatment SU #12
Actual Treatments = 1,100
Quantity Unit Total
Resource Used Cost Cost
Labor 1,600 $ 17.00 $ 27,200
Supplies 7,500 1.00 7,500
$ 34,700
Calculate the following variances:
Volume Variance
Explanation / Answer
volume variance=(actual quantity consumed - budgeted expected quatity)* standard price unit.
for labour
(1600-1.6)16=25574.4
for supplies
(7500-7)1.1=8242.3
total volume variance=33816.7$
this is adverse because resource cosumption is higher ompared to budgeted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.