A company that manufactures treadmills provides a full warranty for one year aft
ID: 3396134 • Letter: A
Question
A company that manufactures treadmills provides a full warranty for one year after the point of sale. It knows that 10% of its treadmills are defective. However, it also knows that only 30% of their customers will use the treadmill within the first year after the point of sale. If the company expects to sell 600 treadmills next year, what is the probability that more than 5% of the total number of treadmills sold will be returned for service under its warranty? Please use three decimals places and show how you get your steps.
Explanation / Answer
Let
D = defective
U = use in first year
R = return
Thus,
P(R) = P(U) P(D|U) = 0.30*0.10 = 0.03
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.05
u = mean = p = 0.03
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.006964194
Thus,
z = (x - u) / s = 2.871832634
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 2.871832634 ) = 0.002040495 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.