5. The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that the average annual expenditu
ID: 3394256 • Letter: 5
Question
5.
The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that the average annual expenditure on food and drink for all families is $5700 (Money, December 2003). Assume that annual expenditure on food and drink is normally distributed and that the standard deviation is $1500.
a. What is the range of expenditures of the 10% of families with the lowest annual spending on food and drink?
b. What percentage of families spend more than $7000 annually on food and drink?
c. What is the range of expenditures for the 5% of families with the highest annual spending on food and drink?
Explanation / Answer
Given X~Normal(mean=5700, s=1500) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- What is the range of expenditures of the 10% of families with the lowest annual spending on food and drink ? P(X P((X-µ)/s < (c-5700)/1500)) =0.1 --> (c-5700)/1500) = -1.28 (check normal table) --> c= 5700 - 1.28*1500 =5700 - 1.28*1500 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- What percentage of families spend more than $7000 annually on food and drink ? P(X>7000) = P(Z>(7000-5700)/1500) = P(Z> 0.87) = 0.1922 (check normal table) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- What is the range of expenditures for the 5% of families with the highest annual spending on food and drink ? P(X P(Z< (c-5700)/1500) = 0.95 --> (c-5700)/1500 = 1.645 (check normal table) --> c =5700 + 1500*1.645 = 8167.5Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.