A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The accept
ID: 3392743 • Letter: A
Question
A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and test 22 tablets, then accept the whole batch if there is only one or none that doesn't meet the required specifications. If a particular shipment of thousands of aspirin tablets actually has a 6% rate of defects, what is the probability that this whole shipment will be accepted? The probability that this whole shipment will be accepted is (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 29
p = the probability of a success = 0.02
x = the maximum number of successes = 1
Then the cumulative probability is
P(at most 1 ) = 0.886042834 [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.