Software design team would like to estimate the average time required for a new
ID: 3392304 • Letter: S
Question
Software design team would like to estimate the average time required for a new client to become proficient at working with one of their newly developed software products. Furthermore, they would like the resulting 90% confidence interval from this study to be no more than 10 minutes wide (TOTAL WIDTH). A pilot study done with a similar product yielded a mean of 135 minutes and a corresponding standard deviation of 20 minutes. Based on this information, how many subjects must be sampled in order for this team to meet their objective?
Explanation / Answer
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.05
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.644853627
Also,
s = sample standard deviation = 20
E = margin of error = 10/2 = 5
Thus,
n = 43.28869527
Rounding up,
n = 44 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.