6 please 400b ,543 Interpret (explain) the above calculated confidence interval
ID: 3391761 • Letter: 6
Question
6 please
Explanation / Answer
here sample size=n=6
let X be the random variable denoting the boiling temperature
let E[X]=mu given that SD[X]=1.2 and X follows a normal distribution
we have the sample values as 102.5,101.7,103.1,100.9,100.5,102.2
then sample mean Xbar=101.8167
then we know Xbar~N(mu,1.22/6)
let T=(xbar-mu)/(1.2/(sqrt(6))~N(0,1)
here we are to construct a 95% confidence interval we have
P[-taoalpha/2<(xbar-mu)/(1.2/(sqrt(6))<taoalpha/2]=0.95 where taoalpha/2 is the upper alpha/2 point of N(0,1) distribution
here alpha=0.05 and tao0.05/2=1.96
or, P[xbar-taoalpha/2*(1.2/(sqrt(6))<mu<xbar+taoalpha/2*(1.2/(sqrt(6))]=0.95
hence the confidenc interval is [xbar-taoalpha/2*(1.2/(sqrt(6)),xbar+taoalpha/2*(1.2/(sqrt(6))]
now xbar=101.8167 tao0.05/2=1.96
hence the confidence interval is [101.8167-1.96*1.2/sqrt(6),101.8167+1.96*1.2/sqrt(6)]=[100.8565,102.7769] [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.