This exercise uses the normal probability density function and requires the use
ID: 3391261 • Letter: T
Question
This exercise uses the normal probability density function and requires the use of either technology or a table of values of the standard normal distribution.
The cash operating expenses of the regional phone companies during the first half of 1994 were distributed about a mean of $29.98 per access line per month, with a standard deviation of $2.45. Company N's operating expenses were $35.65 per access line per month in the first half of 1994. Estimate the percentage of regional phone companies whose operating expenses were higher than those of Company N. (Round your answer to two decimal places.)
%
Explanation / Answer
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 35.65
u = mean = 29.98
s = standard deviation = 2.45
Thus,
z = (x - u) / s = 2.314285714
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 2.314285714 ) = 0.010326027 = 1.03% [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.