Speaking to a group of analysts in January 2006, a brokerage firm executive clai
ID: 3387676 • Letter: S
Question
Speaking to a group of analysts in January 2006, a brokerage firm executive claimed that at least 70% of investors are currently confident of meeting their investment objectives. A UBS Investor Optimism Survey, conducted over the period January 2 to January 15, found that 67% of investors were confident of meeting their investment objectives (CNBC, January 20, 2006).
Formulate the hypotheses that can be used to test the validity of the brokerage firm executive's claim.
H0: p
Ha: p
Assume the UBS Investor Optimism Survey collected information from 300 investors. What is the p-value for the hypothesis test (to 4 decimals)?
At = .05, should the executive's claim be rejected?
Explanation / Answer
a)
As the claim is to be tested, it is the null hypothesis:
Ho: p >= 0.70
Ha: p < 0.70 [ANSWER]
**********************
b)
Formulating the null and alternatuve hypotheses,
Ho: p >= 0.7
Ha: p < 0.7
As we see, the hypothesized po = 0.7
Getting the point estimate of p, p^,
p^ = x / n = 0.67
Getting the standard error of p^, sp,
sp = sqrt[po (1 - po)/n] = 0.026457513
Getting the z statistic,
z = (p^ - po)/sp = -1.133893419
As this is a 1 tailed test, then, getting the p value,
p = 0.128419629 [ANSWER, P VALUE]
***********************
c)
As
significance level = 0.05
Comparing p and the significance value, we FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
WE DO NOT REJECT THE EXECUTIVE'S CLAIM, THAT IS. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.