Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter, or mu
ID: 3385474 • Letter: L
Question
Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter, or mu g / m^3) in the air. The EPA has established an air quality standard for lead of 1.5 mug / m^3 The measurements shown below were recorded at a budding on different days. Use the given values to construct a 95% confidence interval estimate of the mean amount of lead In the air. Is there anything about this data set suggesting that the confidence interval might not be very good? What is the confidence interval for the population mean mu? Is there anything about this data set suggesting that the confidence interval might not be very good?Explanation / Answer
a)
Note that
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 1.588333333
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.570581836
s = sample standard deviation = 1.888665314
n = sample size = 6
df = n - 1 = 5
Thus,
Lower bound = -0.393699359
Upper bound = 3.570366025
Thus, the confidence interval is
( -0.393699359 , 3.570366025 ) [ANSWER]
********************************
b)
D. Yes, the value 5.40 appears to be an outlier. [ANSWER]
This is a problem because we are assuming that the population is approximately normally distributed to use the t distrbution here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.