The owner of Britten’s Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produc
ID: 3383714 • Letter: T
Question
The owner of Britten’s Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produced per chicken. A sample of 20 chickens shows they produced an average of 19 eggs per month with a standard deviation of 5 eggs per month. (Use z Distribution Table.)
For a 90% confidence interval, what is the value of t? (Round your answer to 3 decimal places.)
Develop the 90% confidence interval for the population mean. (Round your answers to 2 decimal places.)
The owner of Britten’s Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produced per chicken. A sample of 20 chickens shows they produced an average of 19 eggs per month with a standard deviation of 5 eggs per month. (Use z Distribution Table.)
Explanation / Answer
a)
mean = 19
b)
best estimate = 19
c)
value of t for 1-0.90= 0.10
alpha/2 = 0.05
df = 19
t=1.729
d)
I: 19 +/- 1.729* 5/ srqt(20)
I: 19 +/- 1.933
I: [ 17.067 . 20.933 ]
e)
No
f)
No
as you can see the interval of confidence dont have those values on it
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.