The cost per item at a supermarket follows an exponential distribution. There ar
ID: 3378435 • Letter: T
Question
The cost per item at a supermarket follows an exponential distribution. There are many inexpensive items and a few relatively expensive ones. The mean cost per item is $7.00. Find the 35th percentile. Sixty five percent of the supermarket items cost more than what amount?
The cost per item at a supermarket follows an exponential distribution. There are many inexpensive items and a few relatively expensive ones. The mean cost per item is $7.00. Find the 35th percentile. Sixty five percent of the supermarket items cost more than what amount?
Explanation / Answer
Here, as mean = 7.00, then the cumulative distribution here is
P(X<=x) = 1 - exp((-1/7.00)*x)
Thus, if P(X<=x) = 0.35,
0.35 = 1 - exp((-1/7.00)*x)
-0.65 = - exp((-1/7.00)*x)
0.65 = exp((-1/7.00)*x)
-x/7 = ln (0.65)
x = -7*ln(0.65) = $3.015480413 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.